Medytacji, podobnie jak snu, nie można się nauczyć – pojawia się sama we właściwym czasie. Jeżeli jednak na początku poczynisz odpowiednie kroki, możesz ją wyraźnie przyspieszyć. Aby pomóc w zrozumieniu podstawowych kroków i etapów medytacji, Swami Vishnu-devananda opracował 12 zasad – spisanych poniżej.
Najistotniejszą rzeczą jest wprowadzenie medytacji jako regularnego działania, codzienne w tym samym miejscu i o tej samej porze. Zapewni to umysłowi zdolność bezzwłocznego reagowania, gdy tylko zasiądziesz, by medytować. Po kilku miesiącach stałej praktyki umysł zacznie się sam domagać spokojnego czasu. Najkorzystniejszymi porami do medytacji są świt i zmierzch, kiedy to natura budzi się lub zasypia. Jeśli jednak w tych porach nie będziesz miał możliwości medytacji wybierz po prostu jakąś inną, kiedy mógłbyś być sam i nikt by Ci nie przeszkadzał. Zacznij od 20 minut i stopniowo wydłużaj czas trwania do 1 godziny. Bardzo ważne jest żebyś siedział pewny i rozluźniony, bo ewentualna niewygoda przeszkadza skupieniu się. Przed rozpoczęciem wycisz umysł, niech zapomni wszelkich myśli o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Teraz ureguluj oddech – wpłynie to na odpowiedni przepływ energii, a to z kolei pomoże wyciszyć umysł. Nie próbuj walczyć z niepokojem umysłu, bo wyzwoli to nowe fale myśli. Po prostu odłącz się od swoich myśli.
12 zasad :
1. Zasiadaj do medytacji w specjalnym miejscu – jego atmosfera pomoże wyciszyć umysł.
2. Wybierz porę dnia, kiedy umysł jest wolny od trosk codziennych – idealne są: świt i zmierzch.
3. Codzienne korzystanie z tego samego miejsca i pory powoduje, że umysł szybciej się wycisza.
4. Siedź z plecami, szyją i głową w jednej linii prostej, skierowany ku północy lub wschodowi.
5. Poucz umysł, aby był spokojny podczas całej medytacji.
6. Ureguluj oddychanie – zacznij od 5 minut głębokiego oddechu, potem wróć do normy.
7. Przyjmij rytm oddychania, wdech, potem wydech, trwający 3 sekundy.
8. Na początku umysł może się rozpraszać – byłby bardziej niespokojny, gdybyś zmuszał go od razu do koncentracji.
9. Teraz spowoduj, aby umysł odpoczywał w zogniskowanym przez siebie punkcie (np. punt czakry trzeciego oko, między brwiami).
10. Korzystając z wybranej techniki, miej przedmiot koncentracji w tym punkcie w ciągu całej sesji.
11. Medytacja następuje wtedy, gdy osiągniesz stan czystej myśli.
12. Po dłuższej praktyce osiąga się stan nad świadomości.
Namaste