Jak radzić sobie z upałami i praktyką jogi … ?
Rezygnacja z praktyki to nie wyjście, ale ważne jest aby wasza praktyka w takie dni przestrzegała kilka ważnych zasad, które uchronią was od przegrzaniem lub osłabnięciem. Bo odpowiednia praktyka jogi może nawet wspomóc przetrwanie bardzo gorących dni.
A oto kilka ważnych zasady dla Was, których warto przestrzegać:
Praktykujemy jogę albo wcześnie rano, albo wieczorem. Staraj się tego nie robić w ciągu dnia i już na pewno nie w pełnym słońcu między godziną 11 a 14. A najlepiej ćwiczyć po zmroku lub (co lubią wszyscy jogini) bardzo wcześnie rano.
Jeśli twój organizm wyjątkowo źle znosi upały, masz problemy sercowo-naczyniowe, jesteś w ciąży lub w podeszłym wieku, ogranicz praktykę jogi do pranajamy i savasany.
Podczas upałów zrezygnujemy z bardzo intensywnej praktyki. Zwłaszcza osoby które bardzo źle znoszą upały, podczas upałów powinny ograniczyć się do pranajamy. A szczególnie do oddechów wychładzających. Dobrze zrobią tez pozycje takie jak skłony, Adho mukha svanasana lub lekkie skręty lub inne pozycje statyczne, szczególnie te siedzące i leżące np. baddha-konasana, mariciasana, gomukhasana, supta padangusthasana.
warto tez by w te dni stosować techniki oddechów ochładzających, tj. sitali. To technika w której zwijasz język w rulonik. A nastepnie robisz wdech przez rulonik, a wydech przez nos. Oddech ten powtarzasz do 5 razy.
Pamiętaj o tym żeby się nawadniać. Gdy jest gorąco organizm potrzebuje znacznie więcej płynów niz w normalnie dni. Powinnismy wypijać od 2 do 2,5 litra , a praktykujac mozna i nawet wiecej.